همه مخلوقات خدا ...

اگه بخوام یکی از تجربه های زندگیم را به اشتراک بذارم، چیزی که اول از همه به ذهنم میرسه همزیستی مسالمت آمیز 9 ماهه ام با گربه هاست. همیشه وقتی میدیدم این گربه ها همینطوری لم کشیدن زیر آفتاب (تو زمستون) و یا زیر سایه (تو تابستون) با خودم فکر میکردم: " عجب موجودات تنبل و بیکار و علّافی. یعنی اینا هیچ کاری برای انجام دادن ندارن؟"

خوب ... باید بگم این فکر من نیمه درست بود. در واقع الان که یه دوره حدود 9 ماهه رو به صورت مسالمت آمیز با گربه ها همزیستی کردم، میتونم بگم که افکار قبل من در مورد گربه های نر کاملا صادقه. در مورد گربه های ماده موضوع کاملا متفاوته. گربه های ماده سالی دوبار (شایدم یک بار با بیشتر شاید) بچه دار میشن و هر بار 3 تا به بالا بچه به دنیا میارن. اون ها کل سال مشغول تغذیه و آموزش این بچه ها هستن. با گربه های نر بی خاصیت سر بچه هاشون گلاویز میشن  و ... در واقع گربه های ماده هیچ وقت آزادی ندارن. 

حالا نکاتی که به ذهنم میرسه:

  • اگر به گربه توی خونه شما زایمان کرد، این گربه یه گربه ماده بی نوا هست که احتمالا به خاطر وضعیتی که داشته حداقل دو هفته هست که درست و حسابی غذا نخورده، چون با وزن سنگینی که داشته نتونسته شکار کنه، و انسان ها هم با لنگ دمپایی ازش پذیرایی کردن، سایر گربه ها هم تا دیدنش بهش حمله کردن و ار قلمروشون بیرونش کردن. الان هم حداقل سه تا بچه داره که باید سیرشون کنه.... به هیچ عنوان با خشونت باهاش برخورد نکنید و سعی کنید بهش غذا بدید. هشدار: قبل از غذا دادن خوب فکر کنید که میخواید این گربه همیشه پیش شما بمونه یا نه.
  1.  بله: خوب هرجور دلتون میخواد باهاش برخورد کنید و طوری بهش غذا بدید که متوجه بشه شما دارید بهش غذا میدید.
  2. خیر: کاراگاه بازی در بیارید. نذارید متوجه بشه که دارید بهش غذا میدید و یا بهش محبت و یا دلرحمی دارید. کاری کنید فکر کنه خودش غذا پیدا کرده. نذارید در حین قرار دادن غذا شما رو ببینه.

این هشدار به این دلیله که اوایل گربه خیلی خیلی وحشی هست ولی به مرور که محبت شما رو ببینه کم کم جذب محبت شما میشه، کم کم بچه هاشو بزرگ میکنه و حتی دیگه کم کم خونه رو برای یافتن غذا هم ترک نمیکنه، از اون طرف بچه هاش (سه تا به بالا) در حین آموزش هستن. چیزی که یاد میگیرن اینه که از این خونه و حیاط نباید بیرون رفت و غذا هم که به موقع میاد. وقتی جدی بودن این هشدار واضح میشه که این نکته رو اضافه کنم که این بچه ها اگه ماده باشن بعد از چند ماه زایمان میکنن و گربه های خونه شما به صورت نمایی زیاد میشه. راه حلی که حامیان و دوست داران حیوانات ارائه میدن اینه که گربه های ماده رو عقیم کنید. من نمیدونم این کار تا چه حد خودخواهانه میتونه باشه...

  • در مورد سایر گربه های خیابانی : به جای اینکه دور ریز و باقیماده غذا رو دور بریزید، توی ظرف یک بار مصرف در مسیر رفت و آمد گربه ها قرار بدید. هشدار: مواظب باشید کسی شما رو نبینه.  منظورم از کسی سایر انسان ها و صد البته گربه ها هستن.
  1. اگر انسانی شما رو ببینه که قطعا برخورد سختی با شما میکنه. میگه گربه جمع میشه و ...
  2. اگر گربه ای شما رو ببینه در آینده وقتی شما رو ببینه از دور براتون میو میو  میکنه و شما رو تابلو میکنه، و اون انسان هایی هم که متوجه نشده بودن غذا دادن به گربه ها کار شماست، متوجه میشن.

شاید این هشدارهایی که دادم این طور به ذهن القا کنه که نگه داری و توجه به این مخلوقات خدا is a pain in the neck، ولی باید بگم چیزی که از این توجه نصیب انسان میشه بسیار فراتر از اون هزینه (مادی یا معنوی) هست که انسان میپردازه. صادقانه اگه بخوام بنویسم، من از گربه ها متنفر بودم. خوابگاه که بودم هر روز توی مدیریت خوابگاه بودم و به حضور گربه ها اعتراض داشتم. به خاطر اصرار من دوتا گربه بلوک ما رو گرفتن، یکیشون که همون لحظه از دستشون فرار کرده بود و پریده بود وسط خیابون و رفته بود زیر ماشینناراحت ، اون یکی رو هم برده بودن طرفای حرم مطهر ول کرده بودن که بعد از یک هفته برگشت. (یعنی از حرم مطهر تا کوی دانشگاه پیاده یه هفته راهه نیشخند ). ولی الان چیزی که میتونم بگم اینه که فقط پنج دقیقه فوتبال با موشی (قلب)، استرسم رو به صفر میرسونه و همه ذهن آشفته ام سرو سامان میده.

در آخر: سعی کنید درک کنید که زندگی حق همه موجودات کره خاکی هست.

----------------------------

  1. یعنی الان زردآلو کجاست؟ حالش خوبه؟ آی میس یو زردآلو ...
  2. یه سریال جدید دیدم، دیگه خجالت میکشم در مورد سریال پست بذارم. پس بایکوتش میکنم. ولی عالــــــــی بود. 

 

/ 22 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هامان

سال نوتون مبارک ای بابا چه قدر هم لوسه پیشیت![نیشخند]

زردالو

وای عزیزممممممممممممممم [ماچ][ماچ] تو چقده ماهی [قلب] خیلی اینفورمتیو بود پستت. بماند که مردم از خنده در حین خوندنش [خنده][خنده] من اینجااااااااااااااام [بغل]

آفتاب

اها یه چیز دیگه مونده بگم پرچم زردآلو چی نازه

هستی.

پست باارزشی بود.ممنون مخصوصا خیلی دوست داشتم چون بااینکه جدی بود طنز بانمکی هم توشه[لبخند][گل]

هستی.

منم سریالای خوبو خیلی دوست دارم.ولی باید خیلیییییی خوب باشه هااا و ارزش دیدن داشته باشه :) این دوتا سریالو اگه ندیدی ببین جالبن: How i met your mother و Game of thrunes

هستی.

املای یکیش غلط بود! [زبان] درستش اینه: Game of Thrones

رهگذر

آشنایی با مادری که هستی گفت تازه تموم شد خیلی خوب و جالب بود باحال هم بود که اون بچه ها 9 سال قسمت نهایی رو لو نداده بودن!

رهگذر

گیم اف ترونز هم سر و صداش زیاده سیزن جدیدش تازه داره شروع میشه بر اساس یک کتابه البته نمیدونم کامل شبیهه یا نه :دی ندیدم خوب!

رهگذر

اون بچه گربه هه که گفتم امروز رویت شد بزرگ که شده یه جورایی نا فرم شده!

رهگذر

عجب :( البته زشت و اینا نبود موهاش یه جوری نا مرتب بود :دی باس یکی بهش میرسیده خوب :دی